SK Super Nova dodas Spānijas virzienā

SK Super Nova dodas Spānijas virzienā.
 
Mācīt spāņiem spēlēt futbolu un veidot sadarbību, kas pavērtu attīstības iespējas mūsu jaunajiem talantiem, – tik ambiciozu mērķi vēlas sasniegt viena no Latvijas lielākajām futbola akadēmijām “Super Nova”, kas Spānijā izveidojusi savu filiāli.
 
Agrajā vecumā esam labāki
 
Kā jau nereti gadās, arī līdz šai idejai “Super Novas” prezidents Jānis Engelis nonācis sakritības dēļ: “Mans kolēģis Anatolijs Kožujevs pirms pusgada bija ieradies Spānijā atpūsties, un ar draugu starpniecību izveidojās kontakts ar Elčes kluba pārstāvjiem. Viņi ar mums vēlāk sazinājās, gribēja satikties. Aizbraucām, parunājām un vienojāmies par sadarbību.” Pašlaik notiek audzēkņu uzņemšana, un treniņi sāksies martā.
 
Elče atrodas Alikantes reģionā Spānijas dienvidaustrumos, kur ir plaša krievu diaspora. “Veidojot filiāli, sākumā domājām par krievvalodīgo bērnu piesaisti, bet interesi izrāda arī spāņi, kuri netiek lielajās akadēmijās. Spānijā futbola specifika ir tāda, ka uzņem tikai noteiktu audzēkņu skaitu – tik, par cik audzēkņiem saņemts atbalsts no vietējās pašvaldības. Turklāt 14 līdz 15 gadu vecumā labākos, samaksājot kompensāciju, pārņem slavenākie klubi,” norāda Engelis.
 
Viņš uzsver, ka uzsākt darbību ar 20 līdz 30 audzēkņiem ir sarežģīti, vajadzētu vismaz divtik, lai izveidotu konkrētas vecuma grupas, sarunātu draudzības spēles un viestu spāņiem uzticību. Ņemot vērā Latvijas pozīcijas pasaules futbolā, nav brīnums, ka vietējiem ir stereotipi, sak, vai tad tie vispār kaut ko saprot no šīs spēles. Lai viņus iedrošinātu, būs sadarbība ar Elčes futbola klubu, varbūt arī netālās pilsētas Torevjehas komandu un nākotnē vēl citām.
 
Jānis Engelis ir pārliecināts, ka arī latvieši var kaut ko iemācīt spāņiem, kuru valstsvienība pēdējā gadu desmitā izcīnījusi spožākās uzvaras, triumfējot Pasaules kausa izcīņā un divas reizes izcīnot Eiropas čempionu titulu. “Latvijā futbola speciālisti ar bērniem līdz 11 vai 12 gadiem strādā labāk,” nedēļu novērojis nodarbības Spānijā, secinājis funkcionārs. “Tur līdz šim vecumam vairāk piestrādā vispārējai fiziskajai sagatavotībai, futbols nopietnāk sākas no 14 gadiem, tāpēc līdz tam līmenis ir daudz zemāks nekā pie mums.”
 
“Super Nova” plāno Spānijā strādāt pēc Latvijas Futbola federācijas licencētas programmas ar lielāku akcentu tieši futbola prasmju apgūšanai. Piesaistīts viens spāņu treneris, arī Spānijā dzīvojošs igauņu futbola speciālists, un plānots pavasarī sūtīt arī savu treneri. Futbola skolām Rīgā lielākās galvassāpes sagādā infrastruktūra, bet, attīstot darbību Spānijā, par to nav jāuztraucas, jo katram klubam vienuviet ir vismaz septiņi astoņi laukumi ar sintētisko segumu, aizrautīgi stāsta Engelis. Arī latviešiem jau aizrunāti treniņu laiki.
 
Aģentu redzeslokā
 
No šīs sadarbības iegūs “Super Nova” un, iespējams, arī citu futbola skolu jaunie talanti Latvijā, jo varēs piedalīties treniņu nometnēs Spānijā un parādīt savas dotības lielo akadēmiju aģentiem. “Elčes futbola klubam četras reizes gadā ir jauno talantu nometnes, kurās sabrauc arī bērni no Ķīnas, Japānas un citām valstīm. Viņu akadēmijai ir līgums ar Madrides klubu “Real”, Madrides “Atletico” un “Villareal”, kuru aģenti dodas uz šīm nometnēm un vēro talantīgākos bērnus. Arī mēs piedalīsimies šajās nometnēs un būsim viņu redzeslokā,” skaidro Jānis Engelis, piebilstot, ka vecākajiem puišiem (no 15 gadiem), kuri apliecinās savas dotības, būs iespēja Spānijā palikt ilgāku periodu. Iespējams – arī iekārtoties akadēmijās.
 
Engelis arī plāno vasarā Spānijā rīkot starptautiskas treniņu nometnes, kurās piedalītos futbolisti ne tikai no Latvijas, bet arī no pārējām Baltijas valstīm un kuras vadītu ārzemju treneri. Jau zināms, ka jūlijā “Super Novas” dažādu vecuma grupu komandas dosies uz lielu turnīru Elčē.
 
Kāds būs piedāvājums?
 
Latvijas Futbola federācijas sporta direktors Dainis Kazakevičs atzīst, ka daudzi pasaulē slaveni futbola klubi veido savas akadēmijas ārzemēs, bet latviešiem tā ir līdz šim neapgūta pieredze: “Varu tikai uzteikt “Super Novu”, kas Latvijā darbojas pietiekami veiksmīgi, kluba vadītājus par uzņēmību, mēģinājumu meklēt jaunus izaicinājumus un jaunas iespējas. Tas jebkurā gadījumā jāuztver atzinīgi, būs pieredze – vairāk vai mazāk pozitīva, to rādīs laiks.”
 
“Ja pie mums parādītos kāds ārzemju klubs, kas atvērtu savu filiāli, svarīgākais būtu, ko viņi var piedāvāt labāku, citādu nekā jau esošie pašmāju klubi,” turpina Kazakevičs. “Cilvēki var ietekmēties no vārda vien, ja tas ir liels un slavens klubs, piemēram, “Milan Junior Camp”. “Super Novas” gadījumā tieši piedāvājums parādīs, vai viņi var būt konkurētspējīgi spāņu tirgū. Ja tas izrādīsies tāds pats kā vietējiem, tad būs grūti, tādēļ jābūt ļoti skaidrai, unikālai idejai, kas tur nav bijusi. Svarīgi, kādā reģionā viņi darbosies, kādi ir konkurenti.”
 
Dainis Kazakevičs uzskata, ka vidusmēra bērnu un jauniešu treneri Latvijā nav sliktāki kā Spānijā. Vai arī Latvijā līdz 12 gadiem nevajadzētu lielāku uzmanību veltīt fiziskajai sagatavotībai, ja reiz Spānijā, pēc Jāņa Engeļa novērojumiem, ir tāda metodika? “Futbolā viss jau sen izgudrots, un ir dažādi sagatavošanas veidu periodi, kuros organisms atkarībā no fizioloģiskās attīstības visveiksmīgāk uztver uzdevumu komponentus,” Kazakeviča skatījumā revolūcija nav jāizdomā, jo fiziskā sagatavotība notiek paralēli visu vecumu bērniem.
 
Jāpiebilst, ka Latvijas Hokeja federācija pagājušajā gadā nolēma bērnu čempionātā rezultātu veidot no trim sadaļām, viena no tām – fiziskie pārbaudījumi, lai veicinātu treneru vēlmi papildu uzmanību pievērst jauno hokejistu fiziskajai sagatavotībai, kurā mēs krietni atpaliekam no lielvalstīm.
 
FAKTI
 
* “Super Nova” darbojas kopš 2002. gada, un dažādās Latvijas pilsētās tajā trenējas kopumā ap septiņiem simtiem futbolistu.
 
* Visu vecumu komandas iepriekšējā gada Latvijas čempionātā elites grupā futbolā 11:11 ierindojās no ceturtās līdz sestajā vietā.
 
* Kluba treneru brigādē ir pazīstamie futbola speciālisti Vladimirs Beškarevs, Oļegs Blagonadeždins, Sergejs Podoļako un Jurģis Kalns.
 
* Klubs nav bijis pārstāvēts Latvijas virslīgā, bet ir viena no pirmās līgas spēcīgākajiem klubiem “SK Super Nova /AFA Olaine” sastāvā un iepriekšējā sezonā kā atsevišķa vienība piedalījās otrās līgas čempionātā.
 
Pārpublicēts no Latvijas Avīzē autors Ilmārs StūriškaIMG-20171120-WA0002