Vējšs, sniegs un seši vārti Valmierā

Sestdien, 26. martā, SK Super Nova Salaspils futbolisti aizvadīja vērtīgu un interesantu kontroles spēli. Andreja Lapsas komanda viesos tikās ar Latvijas vicečempioniem klubu “Valmiera”. Laukuma saimnieki panāca uzvaru ar rezultātu 4:2 (1:1). Neskatoties uz zaudējumu, labumu šis sparings deva mūsu komandai, bez šaubām, lielu: vienmēr svarīgi pārbaudīt savas iespējas kaujā ar varenu pretinieku.

Acīmredzami, ka pretinieki šodien nebija optimālajos sastāvos: uz dažādām izlasēm devušies daudz futbolistu gan no SK Super Nova Salaspils, gan no “Valmieras”. No citas puses, tas deva brīnišķīgu iespēju galvenajam trenerim Andrejam Lapsam eksperimentēt ar sastāvu, pārbaudīt dažus spēlētājus neiertastās pozīcijās, kā arī izmainīt taktisko zīmējumu un paskatīties, kā mehānisms darbojas sarežģītos apstākļos.

Bet apstākļi šodien tiešām bija īpaši. Tā arī gribas iesaukties: “Sveiks, pavasari!” Tas, skaistulis, šodien parādījās vētraina, auksta vēja un jauka slapja sniega veidā. Viena bauda, draugi! Jāsaka, jo spēcīgāk gribas pateikties dažiem vīrišķīgiem mūsu kluba līdzjutējiem, kuri atbrauca un atbalstīja komandu. Malači, te nav ko piebilst. Liels paldies, gribas ticēt, ja ne laika apstākļi, tad komanda spētu sagādāt jums baudu.

Pirmajā puslaikā jau nu noteikti. Laukuma saimnieki sāka aktīvāk, izveidoja un nerealizēja momentu, bet viesi iejutās ātri, un uzreiz spēle izlīdzinājās. Ļoti labi strādāja presings, kas priecēja tādēļ, ka tādā veidolā komanda darbojās pirmo reizi. Daži futbolisti vispār pirmo reizi nonāca zināmās pozīcijās, un tomēr visai labi saglabāja spēles balansu, bez jūtamām pozicionālām kļūdām. Tas bija patīkami.

Un vēl bija patīkami, ka SK Super Nova Salaspils aktīvi meklēja savu iespēju uzbrukumā, par iejūgtu, “zemu” aizsardzību nebija ne runas. Un spriedze pie laukuma saimnieku vārtiem saglabājās pastāvīgi. Puslaika vidū lieliski pastrādāja brāļu duets “Regžas”: Marko klasiski sagatavoja, Alekss – sita augšējā stūrī, un tikai vārtsarga meistarība paglāba laukuma saimniekus. Bet 29. minūtē arī viņš bija bezspēcīgs, kad spīdoši tika izmantots “standarts”. Žeņa Miņins teicami izpildīja uz tālo stabu, kur vientulībā atradās Vugars Askerovs.  Eh, valmieriešu puiši, nu kā gan var atstāt vienu šo draudīgo uzbrūkošo plēsēju?! Uzbrucējs ļoti skaisti un nepielūdzami parādīja laukuma saimnieku aizsardzībai, ka viņš savu iespēju garām nelaiž: efektīgs sitiens vienā pieskārienā, un bumba ielidoja zem pārliktņa – 0:1! Labais, Vugar! Kontroles spēlē lieta padarīta, tātad, arī oficiālā kas tāds drīzumā notiks…

Protams, pretinieks gribēja atspēlēties. Lidoja ne pārāk veiksmīgi (mūsu aizsargi bija uzmanīgi), un tomēr, protams, Kristapam Zommeram salt nebija kad. Spēlēja viņš vienreizīgi. Reizi “vienkārši” spīdošs seivs (ļoti smaga bumba apakšējā stūrī); pēc tam vēl iespaidīgāks seivs – netverams sitiens no tuvuma, un kā vārtsargs tika galā un glāba, uzreiz saprast grūti. Malacis, Kristap!

Un tomēr ielaist Zommeram vienu reizi nācās, bet tur pret viņu pretenziju nevar būt nekādu. Laukuma saimnieku izgājiens, viesi jau it kā tika galā, ieguva bumbu, bet lēmums pēc tam gadījās acīmredzami kļūdains. Izsita caur centru, neveiksmīgi, un pretinieks ieguva bumbu, klasiski apspēlēja vairākus sedzējus un trāpīja vārtos no tuva attāluma – 1:1. Secinājums vienkāršs: kritiskā epizodē centies nospēlēt vienkāršāk, neizdomā un nevilcinies, citādi pretinieks uzreiz sodīs.

Puslaiks labs, kvalitatīvs, kuru SK Super Nova Salaspils pilnībā pelnījis uzvarēt. Un tas, saprotama lieta, ļoti saniknoja favorītu. Pēc pārtraukuma tas vareni pielika (ātrumā pirmām kārtām), mūsu puišiem pavisam, protams, nebija vienkārši. Pie tam jau daudzskaitlīgās maiņas, taktiskie pārkārtojumi, jauni meklējumi. Minūtes 15 viesi ne slikti turējās, bet pēc tam “Valmierai” padevās varens nogrieznis, noņemot jautājumus par uzvarētāju. Bum – 2:1. pēc tam uzreiz vēlreiz bum – 3:1. Vēl nedaudz laika, un atkal bum – 4:1.

Spēcīgs sitiens no klasiska pretinieka, un “turpinājumu tādam vārtu banketam” ļoti negribējās. Lai arī spēle tikai kontroles, bet ielaist vēl – nu tas, piekritīsiet, nepieklājas. Jau tā daudz ielidoja! Patrikam Balodim un aizsargiem gāja smagi, bet puiši centās, sitās katrā epizodē. Momentu pie mūsu vārtiem kļuva mazāk, un tikai spēcīgs šāviens pa pārliktni gandrīz noveda pie cipara “5” uz tablo.

Bet pat zem laukuma saimnieku spiediena gribējās kaut ko redzēt uzbrukumā, kaut ko karstu pie “Valmieras” vārtiem. Un malači puiši, centās, meklēja un pašās beigās atrada – iesita! Soda sitiens, cīņa, aktivitāte, un beidzot Edgars Brics centrēja uz tālo stabu, kuru laicīgi un prasmīgi noslēdza Jegors Cīrulis – 4:2! Malacis, Jegor! Ko enerģiskajam aizsargam neatņemt, tad tā ir prasme tieši saprast, ko vajag darīt uzbrukumā. Un pareizi izpildīt, realizējot savas retās iespējas. Laba kvalitāte. Katrā sezonā puisis iesit! Pagaidi, Virslīga, pagaidi, drīz arī šeit Cīrulis – goleadors izpaudīsies…

Ar to draudzēšanās ar vēju un sniegu noslēdzās. Bet ja nopietni, tad sparings, protams, izdevās. Jā, favorīta klase augstāka; jā, ar to ļoti grūti cīnīties kā līdzīgiem. Bet iespējams! Un iesist varam, un veikt spiedienu, un presingot, un piespiest kļūdīties. Katra tāda sapratne dara mūsu futbolistus stiprākus. Dara komandu stiprāku.

Tādēļ šādu spēļu svarīgumu nevar nenovērtēt.